Шеснаестога марта 2016. године, Његово Преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Атанасије примио је у сједишту Епархије у Босанском Петровцу у радну посјету делегацију ОЕБС-а у БиХ. Делегацију су сачињавали Господин Александар Чеплугин, Замјеник Мисије ОЕБС-а у БиХ, Г. Роска Вргова, Извршна службеница замјенику шефа Мисије ОЕБС-а у БиХ, Г. Џенифер Ланглаис, Службеница за питања људских права из канцеларије ОЕБС Дрвар, Г. Индира Хајдаревић, Службеница за питања образовања из канцеларије ОЕБС Дрвар, Г. Радмила Трифковић, Службеница за односе са медијима из канцеларије ОЕБС-а Бања Лука и Милош Бајић, асистент кацеларије ОЕБС Дрвар. Састанак је инициран од стране Господина Чеплугина, Замјеника шефа Мисије ОЕБС-а у БиХ.
Прва тема разговора била је упознавање Епископа Атанасија са пројектом ОЕБС-а о стварању евиденције о преосталом становништву на овоме географском простору, тј. етничком мозаику у БиХ, на којем ОЕБС ради. Осврћући се на то, Епископ Атанасије је Господину Чеплугину скренуо пажњу да та евиденција о етничком присуству народа и етнички мозаик треба обавезно да садрже и српска православна гробља на овом простору а нарочито стратиште Гаравице у Бихаћу, где почива између 12.ооо и 14.000, оо православних Срба овога краја, невино пострадалих 1941. године, као и стратиште Шушњар у Санском Мосту, гдје је истог љета убијено око 5.500 овдашњих православних Срба; истичући да је овај простор њихов неотуђиви завичај. Епископ Атансије је замолио да ОЕБС подејствује код релевантних кантоналних и државних институција да се отклоне законске сметње наслеђене из претходног времена како би се на тим стратиштима могла подићи хришћанско-православна спомен обиљежја. А има још много других мјеста на овом простору на којима почивају невино пострадали Православни Срби.
Друга тема разговора била је интересовање ОЕБС-а за улогу Међурелигијског вијећа БиХ у стварању добрих односа међу етничким заједницама. Епископ Атанасије је потврдио да постоји добра сарадња, отвореност и активност како и свештеника тако и одбора Међурелигијског вијећа БиХ у локалним заједницама.
Овом приликом, Епископ Атанасије је тражио да ОЕБС-а, колико је то у њиховој моћи, утиче на све државне и јавне институције и Босне и Херцеговине и Републике Српске, које су се укључиле у активности на обнови и које припремају отварање Ферхадпашине џамије у Бањој Луци, тако исто помогну и Црквену општину Бихаћ у Бихаћу за довршење храма Силаска Светог Духа на Апостоле, које је застало због недостатка материјалних средстава а за чији довршетак је неопходно око 100.000, оо км.
Господин Александар Чеплугин је изјавио да је веома умјесна молба Епископа Атанасија и обећао да ће његову молбу пренијети многима у односним институцијама и да ће у наредном периоду посјетити стратиште Гаравице.
Нема коментара:
Постави коментар